Z cyklu „Radom wyczarowany z pudełka”


Kordian Pawlak

Radom


Kordian Pawlak - rocznik 1974, radomianin, pracuje jako urzędnik samorządowy. Od 1998r. członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie (AFRP nr leg. 151), związany również z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym.
Ulubionymi tematami w jego twórczości fotograficznej to pejzaż, architektura i portret. Jest autorem jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu zbiorowych. Ulubioną techniką fotograficzną jest guma dwuchromianowa. Eksperymentuje również z fotografią otworkową.


Dzisiaj, kiedy każdy nosi w kieszeni smartfon lub inny cyfrowy aparat z możliwością robienia niesamowitych zdjęć, fotografia otworkowa jest tylko powrotem do źródeł. Dla mnie „pinhole” są świadomym cofnięciem się w czasie, kiedy „malowanie światłem” wymagało od fotografującego pasji, wiedzy i znajomości warsztatu oraz dostępu do materiałów fotochemicznych. W ten sposób uciekam od masowego robienia dziesiątek, setek, czy tysięcy fotografii jednego ujęcia czy miejsca - ilości, które ogranicza jedynie cyfrowa pamięć urządzenia. Zamiast naszpikowanego elektroniką i optyką sprzętu używam „pudełka z dziurką”, przez którą wpadnie światło, by na przeciwległej ściance odwzorować odwrócony, pomniejszony obraz i utrwalić go na umieszczonej wewnątrz światłoczułej kliszy... Tak powstaje jedno zdjęcie! Stworzenie finalnej fotografii wymaga wcześniejszych przemyśleń, obliczeń, działań koncepcyjnych, przygotowawczych. Fotografie wykonane przez maleńki otworek muszą być naświetlane kilkaset razy dłużej niż tradycyjnym aparatem. W naturalnym dziennym świetle jest to przeważnie czas od kilku do kilkudziesięciu sekund, którym steruje wyłącznie autor. Moje „camery obscury” zrobiłem własnoręcznie. Ze zwykłego, małego pudełeczka kartonowego, puszki metalowej na herbatę, drewnianego pudełka, czy w końcu przerobionego samodzielnie kultowego aparatu „Druh”.

Przy wykorzystaniu „Druha” i możliwości przewinięcia w nim rolki filmu (w tym przypadku Rollei Chrome CR200/120) powstała seria wykonana na głównej radomskiej ulicy Żeromskiego. Tematem przewodnim są znajdujące się przy Kościele Garnizonowym ławeczki-pomniki osobistości związanych z Radomiem - profesora Leszka Kołakowskiego i pisarza Witolda Gombrowicza. Mnie udało się tam spotkać jeszcze kogoś... - siedzącego na ławce „Pana Gołębiowskiego”...

Prezentowane zdjęcia są częścią większej całości prezentowanej na autorskiej stronie internetowej, a także w Radomiu na wystawie pt. „Radom wyczarowany z pudełka”. Tekst dotyczący prezentacji dostępny jest także na stronie autorskiej https://sites.google.com/view/kordian/strona-g%C5%82%C3%B3wna/fotografia-otworkowa.